top of page

למה לצפות בתחום הבינה המלאכותית בשנה הקרובה

אם אתם חשבתם ששנת 2023 הייתה מטורפת בתחום ה-AI

הנה חמשת התחזיות שלי לשנת 2024.


  • למי שממהר, יש גרסה קצרה בתחתית המאמר. 


אז נתחיל עם התחזית הראשונה - 


1. כמו בשנה שעברה, גם השנה, אנחנו צפויים לראות המשך התפתחות מרשימה במודלים ג'נרטיביים מתקדמים, שילכדו סביבם יכולות מולטימודאליות - כלומר, הם ירכזו יכולות שונות, כמו לראות, לשמוע, לדבר ולהפיק צלילים או אימג'ים ויזואלים שיעבדו ביחד כדי לספק חווית משתמש טבעית יותר ויגבירו את ההבנה והתקשורת בין אנשים ומחשבים.


מה שמוביל אותנו לתחזית השנייה - 


2 . בינה מלאכותית תשתלב יותר במכשירים לבישים וניידים, כאלו שהולכים איתנו לכל מקום. הם יאספו וינתחו נתונים פיזיולוגיים, חזותיים ואודיטורים בשגרת היום יום שלנו, ויוכל  ולתקשר עם מכשירים אחרים באופן אלחוטי. לכן אני צופה גידול באימוץ והפצה של מכשור לביש עם יכולות בינה מלאכותית משולבות, כמו שעונים חכמים, משקפי מציאות מדומה ואוזניות שיספקו לנו מידע, המלצות ואף שיחות עם סוכני AI וירטואלים שיערבבו ויגשרו בין דיגיטלי לפיזי. 


וזה משפיע גם על התחזית השלישית - 


3. הפער בין אלה שתומכים בטכנולוגיית בינה מלאכותית לבין מתנגדיה ימשיך לגדול. צד אחד חושש מפגיעה בפרטיות, ביטחון תעסוקתי וערכים אנושיים. ואילו התומכים רואים בכך הזדמנות לשיפור איכות החיים. לכן אני צופה גם דרישה לקיים רגולציה בנושא - חוקים ותקנות חדשים לפיקוח וריסון של הטכנולוגיה בדגש על פיתוח אחראי והוגן תוך הקפדה על מניעת פגיעה בזכויות הפרטיות ואחראיות חברתית כדי שהטכנולוגיה תשרת את האינטרס הציבורי ותועיל למספר מקסימלי של אנשים.


במקביל, התחזית הרביעית קשורה לעולם העסקי - 


4. חברות טכנולוגיה וסטארטאפים בתחום הבינה המלאכותית צפויים לגייס השקעות שיא בשל ההבנה הגוברת את הפוטנציאל העצום הגלום בטכנולוגיה זו. בנוסף, חברות מסחריות עתידות להשקיע במוצרים המבוססים בינה מלאכותית או ישלבו AI בתהליכים העסקיים שלהן. הבינה המלאכותית תהפוך למרכיב מרכזי באסטרטגיות העסקיות של החברות הגדולות בעולם וחברות הטכנולוגיה הגדולות ירחיבו משמעותית את מאמצי המחקר והפיתוח בבינה מלאכותית כולל גיוס כוח אדם נרחב של מדעני נתונים ומהנדסים. התחרות על כישרונות בתחום תהיה עזה. 


ולבסוף, התחזית האחרונה היא -


5. עלייה בשימוש בסוכני AI אוטומטיים המסוגלים לבצע תהליכים מורכבים בעצמם עד להשגת מטרה. הם יוכלו לפעול באופן עצמאי עם פיקוח מינימלי בלבד. כלומר נראה אוטומציה גוברת בתהליכי קבלת החלטות מסוימים, באופן שישאיר את האדם רק כצופה מהצד, כמפקח על התוצר הסופי. תוכנות בינה מלאכותית כבר היום יכולות לבצע משימות מורכבות עם מטרה מוגדרת, כאשר הם מבצעות סדרה של פעולות באופן אוטמטי כדי להשיג אותה. אני מניח שבשנה הקרובה נקראה עוד ועוד יישומים פרקטים של השימוש באותם ''סוכנים אוטומטים''.


את האמת שקשה לחזות איך יראה העתיד בעוד שנה מהיום, כאשר קצב הגידול וההתפתחות של הטכנולוגיה הוא מסחרר. אבל כדי לדעת אם התחזיות האלו התגשמו, שימו עוקב ותוכלו להגיד לי בעוד שנה אם צדקתי 


אמ;לק - הגרסה למי שממהר. 


  1. המשך שיפור מרשים במודלים גנרטיביים ומולטימודאליות - הם יכללו יכולות רב-חושיות ויאפשרו אינטראקציה טבעית יותר עם מחשבים.

  2. עלייה באימוץ טכנולוגיות AI ניידות ונלבשות - בטלפונים ושעונים חכמים, משקפיים ואוזניות עם יכולות AI משולבות.

  3. המשך הרחבת הפער בין תומכי ומתנגדי הטכנולוגיה - ודרישה גוברת לרגולציה וחקיקה.

  4. גיוס השקעות שיא בחברות סטארט-אפ בתחום, והפיכת AI לרכיב מרכזי באסטרטגיה העסקית של חברות ענק.

  5. עלייה בשימוש בסוכני AI אוטומטיים לביצוע תהליכים מורכבים ללא מעורבות אדם.bottom of page